Ważne komunikaty

 
 
Warsztaty naukowe pozwalają na poznanie praw i zasad, dzięki którym funkcjonuje świat przyrody. » 2013-09-13
 
 
Zapraszamy do Multicentrum dzieci, młodzież, rodziców oraz nauczycieli. Każdy znajdzie tu coś ciekawego dla siebie. » 2013-09-13
 
 
Warsztaty z Multisztuki pobudzają wyobraźnię oraz zdolności artystyczne uczestników. » 2013-09-12
 

Multicentrum / O Multicentrum

MULTICENTRUM "ZODIAK"
 

Park ks. Stanisława Staszica
42-200 Częstochowa
tel. 504 757 598

e-mail: multicentrum@muzeumczestochowa.pl

Zapisy na zajęcia pod numerem tel. 504 757 598

 

O MULTICENTRUM 

                                                                


Multicentrum „Zodiak” - dawny Pawilon Towarzystwa Akcyjnego Zawiercie, to budynek modernistyczny o konstrukcji żelbetowej, zbudowany na planie koła, opięty wysmukłymi przyporami, nakryty półkolistą kopułą na tamburze z obiegającą galeryjką. W okresie międzywojennym zaadoptowany na obserwatorium astronomiczne.Przekazany Muzeum w 2004 roku. Wyremontowany i oddany do użytku w 2010 r. jako Multicentrum „Zodiak”- interaktywny świat zabawy i nauki dla dzieci i młodzieży.

Multicentrum "ZODIAK" promuje nowoczesne metody edukacji oparte na zaawansowanych technologiach i programach komputerowych. Włącza się również czynnie w promocję nowoczesnej edukacji zarówno w zakresie zdobywania umiejętności poruszania się w skomputeryzowanym świecie jak i możliwości ukierunkowania i poszerzania zainteresowań. Szczególnie istotne jest to, że zdobywanie wiedzy w „ZODIAKU” odbywa się w formie nauki przez zabawę. Jest to o tyle ważne, że nauka nie jest przykrą koniecznością tylko staje się dla uczestników warsztatów przyjemnością. Daje dużo radości a jednocześnie kształtuje wyobraźnie, pobudza myślenie oraz wpływa na rozwój uczestników.

Podczas zajęć edukacyjnych „Zodiak” oferuje swoim użytkownikom dostęp do stanowisk nauk technicznych, grafiki komputerowej, muzyki, nauki języka angielskiego oraz klocków K’Next.

Duża różnorodność nowoczesnych urządzeń dydaktycznych sprawia że nauka w Zodiaku staje się nie tylko interesująca ale i przyjemna. Mamy nadzieję, że atrakcyjne i zagadkowe – astronomiczne wnętrze zachęci do odwiedzin i regularnego uczestnictwa w zajęciach.


ZASOBY TECHNOLOGICZNE


MULTIMUZYKA

                   

Dzięki nowoczesnemu wyposażeniu pracownia Multimuzyka umożliwia użytkownikom naukę komponowania, nagrywania i aranżowania utworów muzycznych. Nowoczesne programy: Cubase i eJay w połączeniu
z klawiaturami MIDI tworzą zaawansowane technologicznie środowisko muzyczne. Programy zapoznają uczestników z procesem powstawania muzyki elektronicznej oraz przybliżają pracę studia nagrań.


MULTISZTUKA

                    

 W tym dziale użytkownicy mogą rozpocząć swoją przygodę ze sztuką w nowoczesnym wydaniu, powstającą przy użyciu programów Corel Essential Painter, Art Rage, Astound oraz Kai’s SuperGoo. Tworzą grafiki, uczą się przerabiać zdjęcia, tworzyć kolaże i animacje, a malowanie odbywa się za pomocą nowoczesnych tabletów i całej gamy elektronicznych pędzli i efektów. Uczestnicy mają także okazję zapoznać się z historią i stylami malarstwa, architektury i rzeźby.


MULTINAUKA

                     

Nowoczesne wyposażenie pozwala przybliżyć młodym ludziom prawa i zasady rządzące światem przyrody. Uczestnicy mając do dyspozycji profesjonalną stację meteorologiczną MultiLog, dokonują pomiarów: temperatury, wilgotności powietrza, ciśnienia atmosferycznego, prędkości i kierunku wiatru oraz opadów, co pozwala im poznać prawa, jakimi rządzi się pogoda. Dzięki dostępowi do programów i modeli dydaktycznych zapoznają się z zasadami funkcjonowania odnawialnych źródeł energii. Małe laboratorium z całą gamą czujników i czytników pozwala ponadto na mierzenie: odległości czy prędkości, a nawet przeprowadzenie EKG serca oraz opracowanie wykresów i tabel z pozyskanych danych.


MULTITECHNIKA

                      

W trakcie warsztatów uczestnicy konstruują złożone modele z klocków K’next, a dostępne programy komputerowe oraz dodatkowe akcesoria jak baterie słoneczne i silniki umożliwiają ich programowanie i sterowanie. Proces tworzenia i budowania rozwija dziecięcą wyobraźnię i zdolności manualne. W czasach, kiedy większość młodych ludzi wybiera kierunki humanistyczne – chcemy propagować edukację w dziedzinach technicznych. Dzięki zabawie klockami K’next uczestnicy mają okazję poznać zasady działania świata robotów i maszyn wykorzystywanych w życiu codziennym oraz w przemyśle.