Ważne komunikaty

 
 
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Zodiaka przeznaczona dla dzieci w wieku 6 i 7 lat. » 2017-03-06
 
 
Warsztaty naukowe pozwalają na poznanie praw i zasad, dzięki którym funkcjonuje świat przyrody. » 2013-09-13
 
 
Zapraszamy do Multicentrum dzieci, młodzież, rodziców oraz nauczycieli. Każdy znajdzie tu coś ciekawego dla siebie. » 2013-09-13
 

Poznaj nas / Oferta dla grup (8-12 lat)


Sprzątanie świata - Polska, AKCJA - SEGREGACJA!
3 - 14 września 2018 r.

Multicentrum ZODIAK w tym roku przyłącza się do akcji Sprzątanie świata organizowanej przez Fundację Nasza Ziemia. W tym roku temat to: AKCJA – SEGREGACJA, dlatego zajęcia w ZODIAKU będą poświęcone segregacji śmieci. Uczestnicy w pracowni naukowej poznają zasady prawidłowej segregacji oraz sprawdzą swoją wiedzę w ekologicznych grach i zabawach. Na warsztatach artystycznych wykonają ciekawe prace plastyczne, które swoją tematyką będą zachęcać do prawidłowego postępowania z odpadami.
Warsztaty w Multicentrum będą miały charakter naukowy i artystyczny. Mogą w nich wziąć udział grupy zorganizowane i osoby indywidualne w wieku 8–12 lat.

Istnieje możliwość przeprowadzenia warsztatów w innym terminie!

Harmonogram:

Poniedziałek - piątek
• 09.00–10.30 I grupa zorganizowana
• 12.00–13.30 II grupa zorganizowana

Uczestników indywidualnych zapraszamy 24 września na godzinę 15.00 lub 16.00.

Czas trwania zajęć:

• 1, 5 h - dla grup
• 1 h - dla uczestników indywidualnych

Koszt warsztatów:

• grupa zorganizowana – 7 zł/osoba
• uczestnicy indywidualni – 7 zł/osoba

Ważne:

• Zajęcia przeznaczone są dla grup zorganizowanych oraz uczestników indywidualnych w wieku 8 - 12 lat.
• W ZODIAKU obowiązuje obuwie zmienne.
• Zapisy na zajęcia będą przyjmowane pod numerem telefonu Multicentrum ZODIAK 504 757 598.
 


 

STAŁA OFERTA DLA SZKÓŁ I INNYCH GRUP ZORGANIZOWANYCH 

(Dzieci w wieku 8 - 12 lat )

 

Warsztaty dla grup liczących maks. 20 osób:


Warsztaty dla grup zorganizowanych trwają 1,5 h. Przeznaczone są dla dzieci w wieku 8 - 12 lat. Możemy na nich przyjąć maksymalnie 20 osób. Koszt takich warsztatów to 7 zł od osoby. Każda grupa umawiając się na zajęcia musi wybrać 2 tematy zajęć:
• 1 temat z dziedziny: Multisztuka
• 2 temat z dziedzin: Multinauka lub Multitechnika.

HARMONOGRAM:

Poniedziałek:  I grupa: 09.00–10.30; II grupa: 12.00–13.30
Wtorek:             I grupa: 09.00–10.30; II grupa: 12.00–13.30
Czwartek:         I grupa: 09.00–10.30; II grupa: 12.00–13.30
Piątek:              I grupa: 09.00–10.30; II grupa: 12.00–13.30

Ważne:
• Zapisy na zajęcia będą przyjmowane pod numerem telefonu Multicentrum 504 757 598 w godzinach: poniedziałek - piątek 9.00 - 15.00.
• W „Zodiaku” obowiązuje obuwie zmienne.

 

Warsztaty dla grup dużych, liczących od 21 do 36 osób:

Warsztaty dla dużych grup, liczących do 36 osób trwają 3h, odbywają się tylko w środy w godzinach 11.00 – 14.00. Przeznaczone są dla dzieci w wieku 8 - 12 lat. Są one możliwe tylko w przypadku podzielenia grupy i połączenia zajęć w Multicentrum z samodzielnym, darmowym zwiedzaniem wystaw Muzeum Częstochowskiego. Koszt takich warsztatów to 7 zł od osoby.


HARMONOGRAM:

11.00–12.30 I część grupy ma warsztaty w Zodiaku (w tym czasie II część grupy zwiedza samodzielnie wystawy Muzeum Częstochowskiego)
12.30–14.00 II część grupy ma warsztaty w Zodiaku (w tym czasie I część grupy zwiedza samodzielnie wystawy Muzeum Częstochowskiego)

Każda grupa umawiając się na zajęcia musi wybrać 2 tematy zajęć:
• 1 temat z dziedziny: Multisztuka
• 2 temat z dziedzin: Multinauka lub Multitechnika.

Ważne:

• Zapisy na zajęcia będą przyjmowane pod numerem telefonu Multicentrum 504 757 598 w godzinach: poniedziałek - piątek 9.00 - 15.00.
• Oferta wystawiennicza Muzeum Częstochowskiego dostępna jest na stronie internetowej: www.muzeumczestochowa.pl.
• W „Zodiaku” obowiązuje obuwie zmienne.

 

Dla dzieci młodszych w wieku 6-7 lat dostępna jest osobna oferta. Zapraszamy do zapoznania się z tematami w zakładce Oferta dla 6- i 7- latków : www.multicentrum.muzeumczestochowa.pl/6-7-latki
 

TEMATY ZAJĘĆ DO WYBORU:

MULTISZTUKA

1. W pracowni Davida Hockney’a. Kolaż fotograficzny
W trakcie warsztatów uczestnicy poznają postać Davida Hockeny’a, angielskiego malarza i fotografika, który w swoich pracach często wykorzystuje technikę kolażu fotograficznego. Uczestnicy będą mieli okazję stworzyć swój własny kolaż w programie Corel, a tym samym nauczą się podstaw obrabiania zdjęć w programie graficznym.


2. Symetria w sztuce. Tworzymy geometryczne dzieło sztuki
Warsztaty przybliżą dzieciom postacie i twórczość Andy’ego Warhola oraz Mauritsa Cornelisa Eschera. Używając programu graficznego Corel, uczestnicy stworzą pracę opartą na symetrii, inspirowaną pracami omawianych artystów.


3. Pracownia graficzna. Projekt pocztówki
Uczestnicy poznają kolejne możliwości programu graficznego Corel. Dzięki nabytym umiejętnościom graficznym będą umieli, przy wykorzystaniu zdjęć, zaprojektować i wykonać własną pocztówkę.


4. Obraz jak ze zdjęcia
W trakcie warsztatów uczestnicy za pomocą specjalnych tabletów do malowania oraz bogatej gamy pędzli graficznych stworzą niezwykłe dzieło, przerabiając wybrane zdjęcie na piękny, kolorowy obraz.


5. Zostań impresjonistą. Dzieło na miarę Moneta
Uczestnicy dowiedzą się kim był Claude Monet i jaką techniką malowali impresjoniści. Spróbują swoich sił malując obraz metodą dywizjonizmu, używając do tego jednak nie tradycyjnego płótna i pędzli, a tabletów i komputerów.


6. Z żurawiem na szczęście – warsztaty origami
Każdy z nas na pewno był przynajmniej raz w życiu zaskoczony tym, co można zrobić z jednej kartki papieru. Na warsztatach origami sprawdzimy, czy równie imponujące papierowe dzieła potrafimy zrobić sami!


7. Tajniki malarstwa czerwonofigurowego
W trakcie warsztatów plastycznych uczestnicy zajęć wcielą się w postać malarza Andokidesa i spróbują swoich sił w technice malarstwa wazowego. Jednocześnie poznają styl czerwonofigurowy, w jakim zdobiono antyczne naczynia.

MULTINAUKA

1. Don Kichot w „Zodiaku”, czyli jak możemy wykorzystać wiatr
W trakcie zajęć młodzi naukowcy zrobią wiatraki z papieru i sprawdzą ich działanie. Przy pomocy programu komputerowego oraz maszyny TP-WE poznają zasady działania elektrowni wiatrowej oraz wykonają proste doświadczenia.


2. Węgiel, wiatr a może Słońce? Różne źródła energii
Uczestnicy warsztatów poznają odnawialne i nieodnawialne źródła energii wykorzystywane obecnie przez człowieka. Podczas ekologicznej gry dokonają ich segregacji, a w quizie sprawdzą swoją wiedzę. W laboratorium Multicentrum sprawdzą natomiast, jak wykorzystywana jest energia wody, słońca i wiatru.


3. Słoneczne laboratorium
Uczestnicy zajęć opanują działanie maszyny solarnej TP-SE oraz napisany do niej program komputerowy. Podczas multimedialnej prezentacji dowiedzą się także, w jaki sposób w obecnych czasach wykorzystywana jest energia słoneczna. Sprawdzą również działanie baterii słonecznej, próbując wytworzyć energię elektryczną z promieni słonecznych.


4. Koło – niezwykły wynalazek
Podczas prezentacji multimedialnej uczestnicy poznają historię koła, jego rodzaje oraz sposoby wykorzystywania na przestrzeni wieków. Z klocków K’nex zbudują koło pomiarowe, a przy pomocy ciekawych doświadczeń poznają jego zastosowanie.


5. Złote rady na odpady
„Czym jest recykling?”, „Po co segregujemy śmieci?”, „Jak prawidłowo segregować śmieci?”, „Czy możliwe jest, aby z butelek PET powstał polar?”. Na te i inne pytania odpowiemy podczas ekologicznych gier i zabaw w naukowej pracowni Multicentrum.


6. Niezwykły świat Dedala i Ikara
Uczestnicy warsztatów poznają świat przestrzeni powietrznej. Przeprowadzą doświadczenia: "Jak działa skrzydło" oraz  „Niczym samoloty odrzutowe”. Zbudują z klocków K’nex modele samolotów.


7. Świat widziany z perspektywy wulkanicznego wierzchołka
W trakcie zajęć uczestnicy odbędą wirtualną podróż do wnętrza Ziemi i sprawdzą, jak zbudowana jest nasza planeta. Poznają płyty tektoniczne i zjawiska, jakie zachodzą na ich styku. W laboratorium Multicentrum wywołają także małą erupcję wulkaniczną oraz poznają największe wulkany świata.


8. W świecie zielonej energii
Uczestnicy warsztatów poznają urządzenie jakim jest generator elektryczny. Zbudują prosty model z zastosowaniem baterii słonecznej.

 9. Planeta niezwykłych wynalazków
Podczas warsztatów uczestnicy poznają postać Archimedesa i jego niezwykłe wynalazki. Będą mieli również okazję zbudować Śrubę Archimedesa oraz poznać i sprawdzić jej działanie i zastosowanie.

10. Marzenia o lataniu.
Podczas warsztatów uczestnicy przeprowadzą doświadczenie: „Jak lata balon?” oraz zastanowią się czy ciepłe powietrze waży tyle samo co zimne. Z klocków K’nex zbudują model balonu.


11. Oszukać zmysły. Warsztaty iluzji.
W trakcie warsztatów przeniesiemy się do świata iluzji optycznych. Sprawdzimy czy wzrok ma zawsze rację oraz stworzymy swoje własne iluzje optyczne.


12. Telefon – niezwykły wynalazek.
Podczas prezentacji multimedialnej uczestnicy poznają historię telefonu. W laboratorium Multicentrum sprawdzą jak działały dawne telefony. Z klocków K’nex zbudują kolorowy model.


13. Tajemnice wiatru
Uczestnicy warsztatów dowiedzą się jak powstaje wiatr. Poznają urządzenia służące do pomiarów wiatru. Z papieru wykonają swój własny wiatromierz, natomiast przy pomocy klocków K'nex skonstruują wiatrowskaz.


14. Francuskie wynalazki
W trakcie prezentacji multimedialnej uczestnicy poznają wynalazki skonstruowane przez Francuzów oraz ich historię. W pracowni technicznej zbudują model kolorowego sterowca. 

MULTITECHNIKA

1. Systemy komputerowej kontroli maszyn K’nex (poziom I)
Uczestnicy warsztatów z klocków K’nex zbudują model młyna. Przy pomocy nowoczesnych programów komputerowych spróbują wprawić go w ruch i sprawdzić, jak wykonuje nasze polecenia.


2. Systemy komputerowej kontroli maszyn K’nex (poziom II)
Uczestnicy warsztatów z klocków K’nex zbudują kolorowy model wiatraka. Przy pomocy nowoczesnych urządzeń wprawią go w ruch, zgłębiając tajniki programu TechnoLogica K’nex.


3. Holenderski młyn czy nowoczesna elektrownia wiatrowa?
Uczestnicy zajęć dowiedzą się, jak wykorzystywana była przez człowieka siła wiatru dawniej i dziś. W trakcie warsztatów technicznych zbudują natomiast kolorowy wiatrak z klocków K’nex.


4. Wodny świat – wykorzystanie wody dawniej i dziś
Podczas prezentacji multimedialnej uczestnicy zajęć dowiedzą się, jak człowiek wykorzystywał wodę dawniej i dziś. Zbudują z klocków K’nex młyn wodny i sprawdzą jego działanie.


5. Słoneczne konstrukcje
Uczestnicy warsztatów z klocków K’nex zbudują niezwykłe modele, a następnie uruchomią je przy pomocy baterii słonecznych. Poznają także zasadę działania ogniw słonecznych.


6. W świecie niezwykłych maszyn
Podczas warsztatów młodzi inżynierowie zbudują z klocków K’nex model karuzeli. Do dyspozycji oprócz pudeł z kolorowymi klockami będą mieli także kartę budowy K’NEX print Oscylator.


7. Śladami Krzysztofa Kolumba
Uczestnicy warsztatów dowiedzą się, kim był Krzysztof Kolumb oraz poznają szlaki jego podróży. Z kolorowych klocków K’nex będą mieli natomiast okazję zbudować żaglowiec Santa Maria.


8. Latające, pływające, pustynne czy morskie?
Na warsztatach technicznych zaprojektujemy kolorowe zoo pełne niezwykłych zwierząt. Z klocków K'nex zbudujemy afrykańskiego słonia oraz żyrafę, pięknego tukana, kaczkę i flaminga. W naszym ogrodzie zamieszkają także żółwie, pająki oraz mieszkańcy terenów pustynnych, jak wielbłąd czy skorpion.


9. Z wizytą w pracowni zegarmistrza
W trakcie warsztatów przeniesiemy się do pracowni zegarmistrza, gdzie zbudujemy z klocków K’nex kolorowe zegary. Następnie spróbujemy je uruchomić, co pozwoli nam na poznanie zasad działania kół zębatych.


10. Solarne wyścigi
Podczas zajęć poznamy ekologiczne środki transportu. Z klocków K'nex zbudujemy pojazdy słoneczne oraz spróbujemy je uruchomić dzięki „zielonej energii” pochodzącej ze Słońca. Przeprowadzimy także wyścig solarnych maszyn i sprawdzimy, który z niezwykłych projektów okazał się najlepszy.

 

Dla dzieci młodszych w wieku 6-7 lat dostępna jest osobna oferta. Zapraszamy do zapoznania się z tematami w zakładce Oferta dla 6- i 7- latków : www.multicentrum.muzeumczestochowa.pl/6-7-latki