Ważne komunikaty

 

Poznaj nas / Oferta dla grup (8-12 lat)

Mikołajki w ZODIAKU
Grudzień 2019 r.

Warsztaty świąteczne w Multicentrum będą pełne niespodzianek, także każdy znajdzie coś interesującego dla siebie. Uczestnicy zajęć wezmą udział w warsztatach ozdób świątecznych lub stworzą własne świąteczne kartki. W drugiej części warsztatów przeniesiemy się do pracowni technicznej, gdzie zbudujemy zaprzęg Mikołaja.
 

Harmonogram:

• 9.00 – 10.30 I grupa zorganizowana
• 12.00 – 13.30 II grupa zorganizowana

Czas trwania zajęć:

• 1, 5 h – dla grup

Koszt warsztatów:

• grupa zorganizowana – 7 zł/osoba

Ważne:

• Zajęcia przeznaczone są dla grup zorganizowanych, uczestnicy w wieku 8 - 12 lat.
• W ZODIAKU obowiązuje obuwie zmienne.
• Zapisy na zajęcia będą przyjmowane pod numerem Multicentrum: 504 757 598.

  
 

OFERTA DLA SZKÓŁ I INNYCH GRUP ZORGANIZOWANYCH 

(Dzieci w wieku 8 - 12 lat )

 

Warsztaty dla grup liczących maks. 20 osób:


Warsztaty dla grup zorganizowanych trwają 1,5 h. Przeznaczone są dla dzieci w wieku 8 - 12 lat. Możemy na nich przyjąć maksymalnie 20 osób. Koszt takich warsztatów to 7 zł od osoby.

HARMONOGRAM:

Poniedziałek - piątek:  I grupa: 09.00–10.30;

                                         II grupa: 12.00–13.30

Ważne:

• Zapisy na zajęcia będą przyjmowane pod numerem telefonu Multicentrum 504 757 598 w godzinach: poniedziałek - piątek 9.00 - 15.00.
• W „Zodiaku” obowiązuje obuwie zmienne.

 

Warsztaty dla grup dużych, liczących od 21 do 36 osób:

Warsztaty dla dużych grup, liczących do 36 osób trwają 3h, odbywają się tylko w środy w godzinach 11.00 – 14.00. Przeznaczone są dla dzieci w wieku 8 - 12 lat. Są one możliwe tylko w przypadku podzielenia grupy i połączenia zajęć w Multicentrum z samodzielnym, darmowym zwiedzaniem wystaw Muzeum Częstochowskiego. Koszt takich warsztatów to 7 zł od osoby.


HARMONOGRAM:

11.00–12.30 I część grupy ma warsztaty w Zodiaku (w tym czasie II część grupy zwiedza samodzielnie wystawy Muzeum Częstochowskiego)
12.30–14.00 II część grupy ma warsztaty w Zodiaku (w tym czasie I część grupy zwiedza samodzielnie wystawy Muzeum Częstochowskiego)

Ważne:

• Zapisy na zajęcia będą przyjmowane pod numerem telefonu Multicentrum 504 757 598 w godzinach: poniedziałek - piątek 9.00 - 15.00.
• Oferta wystawiennicza Muzeum Częstochowskiego dostępna jest na stronie internetowej: www.muzeumczestochowa.pl.
• W „Zodiaku” obowiązuje obuwie zmienne.

 

Dla dzieci młodszych w wieku 6-7 lat dostępna jest osobna oferta. Zapraszamy do zapoznania się z tematami w zakładce Oferta dla 6- i 7- latków : www.multicentrum.muzeumczestochowa.pl/6-7-latki
 

TEMATY ZAJĘĆ DO WYBORU:

8 - 12 lat


1. Elektrownia jak słonecznik

Uczestnicy podczas multimedialnej prezentacji pt. „Elektrownia jak słonecznik” poszerzą swoją wiedzę na temat elektrowni słonecznych oraz zasad ich działania i wykorzystania. Na warsztatach ze sztuki zrobią z papieru własne słoneczniki oraz dowiedzą się, co ma wspólnego ze słonecznikiem elektrownia słoneczna. Z konstrukcyjnych klocków K’nex zbudują wielobarwne modele, które posłużą do doświadczeń z baterią słoneczną. (szkoła podstawowa, kl. II-III)

2. Jak lata balon?

W trakcie zajęć wykonamy doświadczenie jak lata balon oraz zbudujemy jego model z konstrukcyjnych klocków K’nex. W pracowni plastycznej zrobimy jego papierowy odpowiednik oraz nauczymy się obsługiwać wirtualną paletę kolorów w programie graficznym Corel Painter Essentials. (szkoła podstawowa, kl. II-III)

3. Dzika Afryka

Zapraszamy na zajęcia, które przeniosą uczestników na afrykańską sawannę. Dokonamy tego dzięki prezentacji i fotografiom ks. Macieja Oseta, które w niezwykły sposób pokazują ten pełen kontrastów kontynent. Podczas zajęć poznamy sawannę i afrykańskie zwierzęta, których modele postaramy się zbudować na warsztatach technicznych. W pracowni plastycznej stworzymy natomiast maski przedstawiające wizerunki dzikich zwierząt. (szkoła podstawowa, kl. II-III)

4. Bajkowa Amazonia

Młodzi podróżnicy udadzą się na wyprawę do kolorowego świata amazońskiej dżungli. Poznają najbardziej niezwykłe gatunki, w tym kolorowe motyle oraz dowiedzą się, co ma wspólnego z motylem gąsienica! W trakcie warsztatów plastycznych wykonają niezwykłe witraże motyli, natomiast w pracowni technicznej powstanie ich odpowiednik z konstrukcyjnych klocków K’nex. (szkoła podstawowa, kl. II-III)

5. Podróżuj z bocianem białym

Bohaterem naszych zajęć będzie bocian biały. Poznamy jego cechy charakterystyczne, sposób zachowania oraz jego jadłospis. Dowiemy się, co sprawia, że bociany migrują oraz sprawdzimy, jaka jest różnica między lotem aktywnym a biernym. W trakcie zajęć wykonamy maskę bociana oraz ciekawą konstrukcję z klocków K’nex. (szkoła podstawowa, kl. II-III)

6. Z ZODIAKA do Ameryki Północnej

Uczestników zajęć zapraszamy na wycieczkę do Ameryki Północnej. Na początku podróży poszukamy ropy naftowej oraz poznamy rdzennych mieszkańców tych terenów. W poszukiwaniu zorzy polarnej skierujemy swoje kroki na północ, gdzie będziemy mogli podziwiać niezwykłe zjawisko pływów. Na zajęciach powstaną indiańskie pióropusze oraz kolorowe modele z klocków K’nex. (szkoła podstawowa, kl. II-IV)

7. Australijskie spotkania

Podczas prezentacji multimedialnej uczestnicy odkryją ciekawostki związane z Australią. Następie w trakcie części plastycznej wykonają projekt kolorowego bumeranga. W pracowni technicznej, z klocków K’nex dzieci zbudują model jednego z największych ptaków żyjących na Ziemi – emu. Spróbują również swoich sił w wirtualnych puzzlach, odkrywając tym samym najciekawsze miejsca Australii. (szkoła podstawowa, kl. II-IV)

8. Symetria w sztuce… i nie tylko!

Uczestnicy warsztatów dowiedzą się, czym są: symetria, parkietaż oraz mozaika. Wykonają zadania symetryczne oraz postarają się stworzyć swój własny obraz, wykorzystując do tego dostępne narzędzia programu graficznego Corel Painter Essentials. Uzupełnieniem zajęć będzie budowa modeli latających z konstrukcyjnych klocków K’nex. (szkoła podstawowa, kl. II-IV)

9. Bioróżnorodność – co to takiego?

W trakcie zajęć poznamy pojęcie bioróżnorodności. Omówimy najbardziej charakterystyczne ekosystemy świata i gatunki zwierząt, które w nich występują. Z konstrukcyjnych klocków K’nex zbudujemy modele rozmaitych zwierząt. (szkoła podstawowa, kl. II-V)

10. Ptasia stołówka

Jak w prawidłowy sposób dokarmiać ptaki w okresie zimowym? Jak powinien wyglądać karmnik? Jakie ptaki można spotkać zimą w polskich karmnikach? Na te pytania odpowiemy podczas warsztatów plastycznych, naukowych i konstrukcyjnych, w trakcie których powstaną również papierowe modele ptaków i prototyp przydomowego karmnika. (szkoła podstawowa, kl. II-V)

11. Rajskie ptaki

Podczas warsztatów uczestnicy poznają gatunki najbardziej egzotycznych i kolorowych ptaków, jakie zamieszkują naszą Ziemię. Przy pomocy tradycyjnych technik plastycznych stworzą kolorową papugę, natomiast w pracowni technicznej powstanie wizerunek jednego z „rajskich ptaków”. (szkoła podstawowa, kl. II-V)

12. Powrót do starożytności

Bohaterami tych zajęć będą niezwykłe postacie starożytnego świata. Na warsztatach plastycznych uczestnicy dowiedzą się, czym był styl czerwonofigurowy oraz stworzą projekt własnej starożytnej wazy. Na zajęciach technicznych, na wzór Archimedesa, zbudują jego słynną „Śrubę” oraz poznają jego postać i niezwykłe wynalazki, których jest autorem. (szkoła podstawowa, kl. II-V)

13. Tajemnice morskich głębin

W czasie zajęć udamy się w podróż w morskie głębiny. Dowiemy się, co to jest i jak powstaje rafa koralowa. Sprawdzimy, jakie organizmy ją budują i zamieszkują. Zarówno z papieru, jak i z klocków wykonamy modele niektórych mieszkańców Wielkiej Rafy Koralowej. (szkoła podstawowa, kl. II-V)

14. Świat widziany z perspektywy wulkanicznego wierzchołka - Japonia

Młodzi odkrywcy udadzą się w wirtualną wyprawę do wnętrza Ziemi i sprawdzą jak zbudowana jest nasza planeta. Poznają płyty tektoniczne i zjawiska, jakie zachodzą na ich styku. W laboratorium Multicentrum, wywołają także małą erupcję! Przykładem do naukowych rozważań, będzie Japonia. Przedstawimy jej niezwykłe ciekawostki, a uczestnicy zajęć spróbują swoich sił w sztuce składania papieru – origami. (szkoła podstawowa, kl. II-VI)

15. Zagadki farm wiatrowych

Młodzi naukowcy zrobią wiatraki z papieru i sprawdzą ich działanie. Przy pomocy prezentacji, programu komputerowego oraz maszyny TP-WE poznają zasady działania elektrowni wiatrowej oraz wykonają ciekawe doświadczenia. W pracowni technicznej zbudują z klocków modele wiatraków, które następnie wprawą w ruch. (szkoła podstawowa, kl. II-VI)

16. Ptasie rozmowy

W trakcie zajęć uczestnicy poznają najciekawsze ptaki występujące w Polsce. W tym celu przeniosą się do świata quizów, puzzli i ptasich malowanek. Będą mieli także okazję zbudować z klocków model przedstawiający jednego z bohaterów naszych zajęć. (szkoła podstawowa, kl. II-VI)

17. Śladami dinozaurów

Zajęcia w całości poświęcimy prehistorycznym gadom. W pracowniach Zodiaka dzieci postarają się „ożywić” wymarłe zwierzęta, robiąc z papieru i budując z klocków ich przestrzenne wizerunki. W czasie lekcji przeniesiemy się na Pustynię Gobi, gdzie poszukamy nie tylko śladów dinozaurów. Sprawdzimy, czy byli tu polscy paleontolodzy. (szkoła podstawowa, kl. II-VI)

18. Złote rady na odpady

Czym jest recykling? Co to jest segregacja śmieci? Które odpady powinny trafić do kosza żółtego, a które do niebieskiego? Czy możliwe jest, aby z butelek PET powstał polar? – na te i inne pytania odpowiemy podczas ekologicznych gier i zabaw, a każdy z uczestników naszych zajęć stworzy swój własny kosz na zużyte baterie. (szkoła podstawowa, kl. II-VI)

19. Mikołajki w Zodiaku

Podczas warsztatów plastycznych uczestnicy wykonają kolorowe ozdoby choinkowe lub kartki świąteczne. Odpowiemy sobie również na pytanie, czy w każdym zakątku świata prezenty wręcza Święty Mikołaj. Część techniczna poświęcona będzie konstruowaniu z klocków K’nex zaprzęgu Świętego Mikołaja. (szkoła podstawowa, kl. II-VI)

20. Francuskie wynalazki

Dzięki prezentacji multimedialnej młodzi naukowcy poznają historię wynalazków skonstruowanych przez Francuzów. W pracowni technicznej powstanie model sterowca, natomiast na warsztatach plastycznych – kolorowy parasol. (szkoła podstawowa, kl. III-V)

21. Podróż do Chin

Warsztaty poświęcone będą w całości odkrywaniu dalekich Chin. W trakcie części naukowej poznamy zasady działania napędu kołowego oraz najciekawsze wynalazki, które zawdzięczamy Chińczykom. Sprawdzimy również, jak układa się tangram. Podczas drugiej części zajęć dowiemy się, jak dawniej produkowano papier, czym była czcionka ruchoma oraz jak wyglądała najwcześniejsza forma druku? Zajęcia plastyczne pozwolą zrozumieć zasady pracy z czcionką ruchomą. (szkoła podstawowa, kl. III-V)

22. Leonardo da Vinci

W trakcie zajęć uczestnicy poznają niezwykłą postać Leonarda da Vinci. Na podstawie jego szkiców i rysunków spróbują rozpoznać prototypy dzisiejszych maszyn. Z konstrukcyjnych klocków K’nex zbudują jeden z imponujących wynalazków – lotnię. W programie Corel Painter Essentials stworzą natomiast swoje własne reprodukcje obrazu Mona Lisa. (szkoła podstawowa, kl. III-V)

23. Wodny świat

W trakcie warsztatów uczestnicy poznają sposoby wykorzystania wody dawniej i dziś. W tym celu z konstrukcyjnych klocków K’nex zbudują model młyna wodnego. W pracowni naukowej zastanowią się nad takimi globalnymi problemami, jak brak wody pitnej, susza, zanieczyszczenie wody, oraz nad wynikającymi z tego konsekwencjami. (szkoła podstawowa, kl. IV-VI)

24. Węgiel, wiatr a może Słońce - różne źródła energii

W trakcie warsztatów uczestnicy poznają odnawialne i nieodnawialne źródła energii wykorzystywane obecnie przez człowieka. Podczas ekologicznej gry dokonają ich segregacji, a w quizie sprawdzą swoją wiedzę. W pracowni technicznej powstanie ruchomy model wykorzystujący jedno z omawianych źródeł energii. (szkoła podstawowa, kl. IV-VI)

25. Ciekawostki z Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej

Co to jest Szlak Orlich Gniazd? Jakie zwierzęta zamieszkują tereny Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej? Co to jest kras? Na te i wiele innych pytań odpowiemy sobie podczas warsztatów naukowych. Drugi etap spotkania to zajęcia techniczne, w trakcie których z klocków K’nex powstaną modele średniowiecznych zamków. (szkoła podstawowa, kl. IV-VI)

26. Kraina tulipanów

W czasie tych zajęć postaramy się przenieść uczestników do Holandii. Poznamy największe ciekawostki tego kraju oraz postać i twórczość niezwykłego malarza: Vincenta van Gogha. Stanie się to inspiracją do stworzenia w programie graficznym Corel Painter Essentials jednego z dzieł tego artysty. Uzupełnieniem zajęć będzie budowa holenderskiego wiatraka z konstrukcyjnych klocków K’nex. (szkoła podstawowa, kl. IV-VI)

27. Słoneczne laboratorium

Podczas multimedialnej prezentacji uczestnicy zajęć poszerzą swoją wiedzę na temat metod wykorzystania energii Słońca. W pracowni naukowej sprawdzą doświadczalnie, jak działa elektrownia słoneczna i co to są ogniwa fotowoltaiczne. Z konstrukcyjnych klocków K’nex zbudują wielobarwne modele, które posłużą do doświadczeń z baterią słoneczną. (szkoła podstawowa, kl. IV-VI)

28. Oszukać zmysły – warsztaty iluzji

Uczestnicy warsztatów przeniosą się do świata iluzji optycznych. Sprawdzą, czy wzrok ma zawsze rację oraz stworzą swoje własne iluzje optyczne. Zajęcia mają charakter naukowy i plastyczny. (szkoła podstawowa, kl. IV-VI)

29. Ciekawostki z Polski

Tym razem będziemy zwiedzać nasz kraj! Warsztaty naukowe pomogą zrozumieć, co kryje się na mapach oraz co to jest mapa hipsometryczna. Kolejny etap to zajęcia techniczne. Uczestnicy zbudują fortepian z klocków K’nex, na wzór tego którego używał Fryderyk Chopin. W części plastycznej wykonamy widokówki z Polski. W tym, co na niej umieścić, pomoże prezentacja multimedialna, zawierająca informacje o najbardziej charakterystycznych miejscach w Polsce. Do wyboru są warsztaty naukowe i techniczne lub plastyczne i techniczne (szkoła podstawowa, kl. IV-VI)

30. Tajemnice migracji – PTAKI

W trakcie warsztatów chcemy zwrócić uwagę na jeden z największych spektakli w świecie przyrody – jesienną wędrówkę ptaków. Uczestnicy zajęć poznają najważniejsze gatunki ptaków polskich, które migrują. Dowiedzą się, jakie są przyczyny ptasich wędrówek oraz sprawdzą doświadczalnie, w jaki sposób niektóre gatunki pokonują tak duże odległości. Uzupełnieniem zajęć będzie budowa ruchomych modeli ptaków z konstrukcyjnych klocków K’nex. (szkoła podstawowa, kl. IV-VI)

LEKCJA Z OFERTY SPECJALNEJ

1. Surowce mineralne – nieodnawialne bogactwo Ziemi (2,15 godz.)

Teoretyczna część zajęć „Historia górnictwa rud żelaza” prowadzona jest w Muzeum Górnictwa Rud Żelaza, gdzie uczestnicy wraz z przewodnikiem zwiedzą wystawę oraz poznają historię rud w regionie częstochowskim. Kontynuacją zajęć są warsztaty edukacyjne w Multicentrum ZODIAK. W trakcie części plastycznej „Węglem malowane” uczniowie poznają etapy powstawania węgla oraz tworzą prace plastyczne wykorzystujące technikę rysunku węglem. W trakcie warsztatów naukowych, oglądając eksponaty, poznają najważniejsze surowce mineralne Ziemi oraz budują z konstrukcyjnych klocków K’nex model kolejki lub kiwona. Na warsztaty zapraszamy w każdą środę. (szkoła podstawowa, kl. III- V)
 

Dla dzieci młodszych w wieku 6-7 lat dostępna jest osobna oferta. Zapraszamy do zapoznania się z tematami w zakładce Oferta dla 6- i 7- latków : www.multicentrum.muzeumczestochowa.pl/6-7-latki