Ważne komunikaty

 
 
Warsztaty z Multitechniki rozwijają wyobraźnie oraz zdolności techniczne. » 2019-03-09
 

Poznaj nas / Oferta dla grup (8-12 lat)

"Jurajskie tajemnice"
październik - listopad 2019

Multicentrum ZODIAK zaprasza grupy zorganizowane na warsztaty naukowe i techniczne poświęcone Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. W trakcie zajęć poznamy dawne dzieje regionu oraz zwierzęta „zaklęte w kamienie”. Pomoże w tym prezentacja ciekawych eksponatów wypożyczonych z Działu Przyrody Muzeum Częstochowskiego. Zajrzymy również na dno jurajskiego morza oraz dowiemy się, jak powstają skamieniałości. Uzupełnieniem zajęć będzie budowa modeli związanych z tematyką zajęć.

Harmonogram:

• 9.00 – 10.30 I grupa zorganizowana
• 12.00 – 13.30 II grupa zorganizowana

Czas trwania zajęć:

• 1, 5 h – dla grup

Koszt warsztatów:

• grupa zorganizowana – 7 zł/osoba

Ważne:

• Zajęcia przeznaczone są dla grup zorganizowanych, uczestnicy w wieku 8 - 12 lat.
• W ZODIAKU obowiązuje obuwie zmienne.
• Zapisy na zajęcia będą przyjmowane pod numerem Multicentrum: 504 757 598.
 

Tajemnice migracji - PTAKI!
październik 2019 r.

Warsztaty edukacyjne w Multicentrum, w trakcie, których pragniemy zwrócić uwagę na jeden z największych spektakli w świecie przyrody – wędrówki ptaków. Bohaterem zajęć będzie bocian biały i to na jego przykładzie postanowiliśmy wskazać przyczyny ptasich wędrówek oraz możliwości niektórych gatunków do pokonywania ogromnych dystansów.

Harmonogram:

poniedziałek – piątek
9:00 – 10:30 I grupa zorganizowana
12:00 – 13:30 II grupa zorganizowana

Czas trwania zajęć:

• 1, 5 h - dla grup

Koszt warsztatów:

• grupa zorganizowana – 7 zł/osoba

Ważne:

• Zajęcia przeznaczone są dla grup zorganizowanych.
• Przyjmujemy tylko dzieci w wieku 8 - 12 lat.
• Czas trwania zajęć: 1,5 h.
• Koszt warsztatów: 7 zł/osoba.
• W Multicentrum ZODIAK obowiązuje obuwie zmienne.
• Zapisy na zajęcia będą przyjmowane pod numerem telefonu: 504 757 598.

Sprzątanie świata - Polska
"NIE ŚMIECIMY - SPRZĄTAMY - ZMIENIAMY!"
wrzesień - październik 2019 r.

Multicentrum ZODIAK zaprasza na warsztaty ekologiczne w ramach 26 akcji Sprzątanie świata – Polska. Temat tegorocznej kampanii Fundacji Nasza Ziemia to: „ NIE ŚMIECIMY- SPRZĄTAMY- ZMIENIAMY”.
Naukowa część warsztatów poświęcona będzie poznawaniu prawidłowych zasad segregacji śmieci w naszym mieście. W łatwym i przyjemnym przyswajaniu tej wiedzy pomogą liczne gry i zabawy edukacyjne. Podczas zajęć plastycznych uczestnicy wykonają papierowe pojemniki na zużyte baterie.
Na warsztaty zapraszamy grupy zorganizowane oraz uczestników indywidualnych w wieku 8-12 lat.

Harmonogram:

poniedziałek - piątek
• 09.00–10.30 I grupa zorganizowana
• 12.00–13.30 II grupa zorganizowana

Uczestników indywidualnych zapraszamy 23 września na godzinę 15.00.

Czas trwania zajęć:

• 1, 5 h - dla grup
• 1,5 h - dla uczestników indywidualnych

Koszt warsztatów:

• grupa zorganizowana – 7 zł/osoba
• uczestnicy indywidualni – 10 zł/osoba

Ważne:

• Warsztaty przeznaczone są dla grup zorganizowanych (maks. 20 osób) oraz uczestników indywidualnych w wieku 8 - 12 lat.
• W Multicentrum ZODIAK obowiązuje obuwie zmienne.
• Zapisy na zajęcia będą przyjmowane pod numerem telefonu: 504 757 598.
 

OFERTA DLA SZKÓŁ I INNYCH GRUP ZORGANIZOWANYCH 

(Dzieci w wieku 8 - 12 lat )

 

Warsztaty dla grup liczących maks. 20 osób:


Warsztaty dla grup zorganizowanych trwają 1,5 h. Przeznaczone są dla dzieci w wieku 8 - 12 lat. Możemy na nich przyjąć maksymalnie 20 osób. Koszt takich warsztatów to 7 zł od osoby. Każda grupa umawiając się na zajęcia musi wybrać 2 tematy zajęć:
• 1 temat z dziedziny: Multisztuka
• 2 temat z dziedzin: Multinauka lub Multitechnika.

HARMONOGRAM:

Poniedziałek - piątek:  I grupa: 09.00–10.30;

                                         II grupa: 12.00–13.30

Ważne:

• Zapisy na zajęcia będą przyjmowane pod numerem telefonu Multicentrum 504 757 598 w godzinach: poniedziałek - piątek 9.00 - 15.00.
• W „Zodiaku” obowiązuje obuwie zmienne.

 

Warsztaty dla grup dużych, liczących od 21 do 36 osób:

Warsztaty dla dużych grup, liczących do 36 osób trwają 3h, odbywają się tylko w środy w godzinach 11.00 – 14.00. Przeznaczone są dla dzieci w wieku 8 - 12 lat. Są one możliwe tylko w przypadku podzielenia grupy i połączenia zajęć w Multicentrum z samodzielnym, darmowym zwiedzaniem wystaw Muzeum Częstochowskiego. Koszt takich warsztatów to 7 zł od osoby.


HARMONOGRAM:

11.00–12.30 I część grupy ma warsztaty w Zodiaku (w tym czasie II część grupy zwiedza samodzielnie wystawy Muzeum Częstochowskiego)
12.30–14.00 II część grupy ma warsztaty w Zodiaku (w tym czasie I część grupy zwiedza samodzielnie wystawy Muzeum Częstochowskiego)

Każda grupa umawiając się na zajęcia musi wybrać 2 tematy zajęć:
• 1 temat z dziedziny: Multisztuka
• 2 temat z dziedzin: Multinauka lub Multitechnika.

Ważne:

• Zapisy na zajęcia będą przyjmowane pod numerem telefonu Multicentrum 504 757 598 w godzinach: poniedziałek - piątek 9.00 - 15.00.
• Oferta wystawiennicza Muzeum Częstochowskiego dostępna jest na stronie internetowej: www.muzeumczestochowa.pl.
• W „Zodiaku” obowiązuje obuwie zmienne.

 

Dla dzieci młodszych w wieku 6-7 lat dostępna jest osobna oferta. Zapraszamy do zapoznania się z tematami w zakładce Oferta dla 6- i 7- latków : www.multicentrum.muzeumczestochowa.pl/6-7-latki
 

TEMATY ZAJĘĆ DO WYBORU:

MULTISZTUKA

1. Kolaż fotograficzny
Podczas warsztatów dzieci dowiedzą się, czym jest kolaż, jakie były jego początki oraz w jaki sposób można go wykonać. Zadanie będzie polegało na wykonaniu kolażu fotograficznego. W jego tworzeniu pomoże program graficzny Corel Painter Essentials.

2. Obraz jak ze zdjęcia
Uczestnicy zajęć mając do dyspozycji bogatą gamę barw oraz różnorodne narzędzia malarskie dostępne w programie graficznym Corel Painter Essentials, postarają się stworzyć dzieło sztuki, przerabiając wybrane zdjęcie na kolorowy obraz.

3. Zostań impresjonistą. Dzieło na miarę Moneta
Dzieci dowiedzą się, czym charakteryzuje się impresjonizm oraz kim byli przedstawiciele tego kierunku w sztuce. Spróbują swoich sił, malując obraz techniką dywizjonizmu, używając do tego jednak nie tradycyjnego płótna i pędzla, a komputera i narzędzi dostępnych w programie graficznym.

4. Symetria w sztuce
Uczestnicy warsztatów dowiedzą się, czym są: symetria, parkietaż oraz mozaika. Postarają się stworzyć swój własny symetryczny obraz, wykorzystując do tego dostępne narzędzia programu graficznego Corel Painter Essentials.

5. Japońskie ciekawostki. Warsztaty origami
Nasi młodzi goście dowiedzą się, co ciekawego może nas spotkać w Japonii, jakie ciekawostki kryje ten azjatycki kraj, jakie święta obchodzą Japończycy. Drugą część zajęć poświęcimy próbowaniu swoich sił w technice origami oraz sprawdzeniu zdobytych wiadomości, w czym pomoże nam rozwiązanie krótkiej krzyżówki.

6. Sztuka starożytna. Malarstwo czerwonofigurowe
Na warsztatach plastycznych uczestnicy wcielą się w postać Malarza Andokidesa i spróbują swoich sił w technice malarstwa wazowego. W stworzeniu swoich własnych waz pomoże im prezentacja multimedialna, podczas której dowiedzą się, co charakterystycznego kryje się pod terminem malarstwo czerwonofigurowe.

7. Rajskie ptaki
Podczas warsztatów uczestnicy poznają gatunki najbardziej egzotycznych i kolorowych ptaków, jakie zamieszkują naszą Ziemię. Dzięki dostępnemu programowi graficznemu postarają się stworzyć obraz barwnej papugi.

8. Śladami dinozaurów
„Jaki dinozaur łowił ryby?”, „Który dinozaur był złodziejem?” – podczas warsztatów przybliżymy najciekawsze informacje na temat prehistorycznych gadów. Wirtualna gra pomoże zrozumieć, jak wygląda praca paleontologa. Dzieci będą miały okazję wykonać również papierowy model dinozaura.

9. Stany Zjednoczone Ameryki Północnej – ciekawostki
Dzieci poszerzą swą wiedzę na temat Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Dowiedzą się, jacy mieszkańcy zamieszkują tereny tego kraju. Podczas części praktycznej będą mogły wykonać swój własny indiański pióropusz.

10. Elektrownia jak słonecznik
Uczniowie dowiedzą się, co ma wspólnego pole słoneczników z elektrownią słoneczną, sprawdzą swoją spostrzegawczość podczas wykreślanki dotyczącej zajęć oraz stworzą słoneczniki z papieru, dzięki dostępnym szablonom i materiałom plastycznym.

11. Bajkowa Amazonia
Młodzi podróżnicy udadzą się na wyprawę do kolorowego świata owadów. Poznają najbardziej niezwykłe motyle oraz dowiedzą się, co wspólnego z motylem ma gąsienica! W trakcie warsztatów plastycznych wykonają kolorowe witraże motyli.

12. „Magia” Świąt
Podczas zajęć dzieci wykonają trójwymiarowe kartki świąteczne. Postarają się również wspólnie opowiedzieć, jakie świąteczne tradycje goszczą w polskich domach oraz jak Święta Bożego Narodzenia obchodzone są w innych krajach na świecie.
 

MULTINAUKA

1. Zagadki farm wiatrowych
Młodzi naukowcy zrobią wiatraki z papieru i sprawdzą ich działanie. Przy pomocy prezentacji, programu komputerowego oraz maszyny TP-WE poznają zasady działania elektrowni wiatrowej oraz wykonają ciekawe doświadczenia.

2. Węgiel, wiatr, a może Słońce. Różne źródła energii
Dzieci poznają odnawialne i nieodnawialne źródła energii wykorzystywane obecnie przez człowieka. Podczas ekologicznej gry dokonają ich segregacji, a w quizie sprawdzą swoją wiedzę.

3. Słoneczne laboratorium
Uczestnicy zajęć opanują działanie maszyny solarnej TP-SE oraz napisany do niej program komputerowy. Podczas multimedialnej prezentacji dowiedzą się, co to są i w jaki sposób działają baterie słoneczne oraz kolektory słoneczne.

4. Świat widziany z perspektywy wulkanicznego wierzchołka
Młodzi podróżnicy udadzą się na wirtualną wyprawę do wnętrza Ziemi i sprawdzą, jak zbudowana jest nasza planeta. Poznają płyty tektoniczne i zjawiska, jakie zachodzą na ich styku. W laboratorium Multicentrum wywołają także małą erupcję wulkaniczną.

5. Koło – niezwykły wynalazek
Tematem tych zajęć będzie wynalazek, który zmienił świat! Dzieci poznają historię koła, jego rodzaje oraz sposoby wykorzystywania na przestrzeni wieków. Z klocków K’nex zbudują modele przestrzenne w oparciu o tzw. motyw koła i wykonają ciekawe doświadczenia, potwierdzające prawdę o wszechstronnym zastosowaniu tego wynalazku.

6. Niezwykły świat Dedala i Ikara
Dzieci poznają świat przestrzeni powietrznej. W tym celu zbudują z konstrukcyjnych klocków K’nex modele samolotów. Następnie przeprowadzając doświadczenie „Jak działa skrzydło”, dowiedzą się, co to jest siła nośna i jak lata samolot.

7. Oszukać zmysły – warsztaty iluzji
Uczestnicy warsztatów przeniosą się do świata iluzji optycznych. Sprawdzą, czy wzrok ma zawsze rację oraz stworzą własne iluzje optyczne.

8. Wodny świat – wykorzystanie wody dawniej i dziś
Podczas prezentacji multimedialnej dzieci dowiedzą się, jak człowiek wykorzystywał wodę na przestrzeni wieków. Z klocków K’nex zbudują młyn wodny i sprawdzą jego działanie.

9. Elektrownia jak słonecznik
Dzięki prezentacji „Elektrownia jak słonecznik” uczestnicy zajęć poszerzą swoją wiedzę na temat elektrowni słonecznych oraz zasad ich działania. Sprawdzą, co ma wspólnego słonecznik z elektrownią słoneczną. Z konstrukcyjnych klocków K’nex zbudują wielobarwne modele, które posłużą do doświadczeń z baterią słoneczną.

10. W pracowni zegarmistrza
Nasi młodzi goście przeniosą się do pracowni zegarmistrza i z klocków K’nex zbudujemy wspólnie kolorowe zegary. Na warsztatach naukowych „Od gnomonu do zegarów pulsarowych” prześledzimy ich bogatą historię.

11. Złote rady na odpady
„Czym jest recykling?”, „Po co segregujemy śmieci?”, „Jak prawidłowo segregować śmieci?”, „Czy możliwe jest, aby z butelek PET powstał polar?” – na te i inne pytania odpowiemy podczas ekologicznych gier i zabaw w naukowej pracowni Multicentrum.

12. Co kryje się na mapach?
Po tej lekcji mapa przestanie być tajemnicą! Dzieci dowiedzą się, co oznacza skala, co kryje legenda i dlaczego mapy są takie kolorowe.

13. Jak lata balon?
Podczas warsztatów uczestnicy przeprowadzą doświadczenie „Jak lata balon?” oraz zastanowią się, czy ciepłe powietrze waży tyle samo, co zimne. Z klocków K’nex zbudują natomiast kolorowy model balonu.

14. W poszukiwaniu zorzy polarnej
Poszukując zorzy polarnej, trafimy wspólnie do Kanady. Poznamy największe ciekawostki tego kraju, dowiemy się, jak smakuje syrop klonowy, co to są pływy i jak, w jaki sposób powstają niezwykłe spektakle świetlne nazywane zorzą polarną.

15. Ptasie rozmowy
Dzieci poznają najciekawsze ptaki występujące w Polsce, przenosząc się wraz z nami do świata quizów, puzzli i ptasich malowanek.

 

MULTITECHNIKA

1. Koło zębate – jak to działa?
Realizacja tematu opiera się na budowie konstrukcji wykorzystujących koła zębate. Uczestnicy zajęć postarają się uruchomić swoje modele oraz sprawdzą ich działanie i zastosowanie. W dalszej części zajęć zastanowimy się wspólnie, jak wyglądałby świat bez tego wynalazku.

2. Słoneczne konstrukcje
Z klocków K’nex dzieci zbudują ruchome modele, które posłużą do doświadczeń z baterią słoneczną. W pracowni naukowej dowiedzą się, jak działają ogniwa słoneczne i zastanowią się, do czego można je wykorzystać.

3. Niezwykłe wynalazki Leonarda da Vinci
W trakcie zajęć uczestnicy poznają niezwykłą postać Leonarda da Vinci. Na podstawie jego szkiców i rysunków spróbują rozpoznać prototypy dzisiejszych maszyn. Z konstrukcyjnych klocków K’nex zbudują jeden z imponujących wynalazków – lotnię.

4. Holenderski młyn czy nowoczesna elektrownia wiatrowa (dla grup zaawansowanych)
Warsztaty rozpoczniemy od budowy młyna wiatrowego. Dzieci poznają sposób jego działania i zastosowanie. Następnie przeniesiemy się do Holandii, gdzie podróżując po skansenie Zaanse Schans, zobaczymy, jakie inne, ciekawe zastosowania mają holenderskie wiatraki.

5. Tropy dinozaurów
Zajęcia w całości poświęcone prehistorycznym gadom. Na warsztatach technicznych dzieci „ożywią” wymarłe zwierzęta, budując ich modele z konstrukcyjnych klocków K’nex. Przeniesiemy się też na pustynię Gobi, gdzie poszukamy nie tylko śladów dinozaurów, ale i obecności polskich paleontologów.

6. Solarne wyścigi
Podczas zajęć dzieci poznają ekologiczne środki transportu. Z konstrukcyjnych klocków K'nex zbudują pojazdy słoneczne oraz spróbują je uruchomić dzięki „zielonej energii” pochodzącej ze Słońca. Przeprowadzimy wspólnie wyścig solarnych maszyn i sprawdzimy, który z niezwykłych projektów okazał się najlepszy.

7. Systemy komputerowej kontroli maszyn (dla grup zaawansowanych)
Uczestnicy warsztatów pracując w grupach, zbudują imponującą karuzelę. Przy pomocy nowoczesnych urządzeń wprawią ją w ruch, zgłębiając jednocześnie tajniki programu Technologia K’nex.

8. Śladami Krzysztofa Kolumba
Dzieci dowiedzą się, kim był Krzysztof Kolumb oraz poznają szlaki jego podróży. Z konstrukcyjnych klocków K’nex zbudują żaglowiec „Santa Maria”.

9. Don Kichot w Zodiaku
W trakcie krótkiej prezentacji multimedialnej dzieci poznają różne sposoby wykorzystania siły wiatru stosowane dawniej i dziś. W pracowni technicznej zbudują model wiatraka, który przy pomocy dostępnych programów komputerowych spróbują wprawić w ruch.

10. Pociągiem przez Andy
Z klocków K’nex dzieci zbudują model pociągu. Dowiedzą się, kim był Polak – Ernest Malinowski – oraz poznają historię jednej z najwyżej położonych kolei na świecie.

11. Winda a zastosowanie wielokrążków
Uczestnicy warsztatów zbudują model windy i dowiemy się, co to są i jak działają wielokrążki. Zastanowimy się, gdzie są wykorzystywane i jaką rolę pełnią w codziennym życiu.

12. Francuskie wynalazki
Dzięki prezentacji multimedialnej młodzi naukowcy poznają historię wynalazków skonstruowanych przez Francuzów. W pracowni technicznej będą mieli możliwość zbudowania modelu kolorowego sterowca.

13. Telefon – niezwykły wynalazek (dla grup zaawansowanych)
„Telefon dawniej i dziś” to temat prezentacji, dzięki której dzieci poznają historię telefonu. Z konstrukcyjnych klocków K’nex zbudują kolorowy model jednego z dawnych aparatów telefonicznych.

14. Mania konstruowania (dla grup zaawansowanych)
W tych warsztatach może wziąć udział grupa zaawansowana, dla której klocki K’nex i instrukcje K’nex pint nie stanowią już tajemnicy. Młodzi inżynierowie zbudują jeden z największych modeli – „Diabelski młyn” – a następnie spróbują go uruchomić przy pomocy baterii słonecznych.

15. Huśtawka, nożyczki, katapulta i inne dźwignie życia codziennego
W trakcie warsztatów uczestnicy zbudują maszyny proste, w których zastosowano dźwignię. W laboratorium Multicentrum sprawdzą doświadczalnie, jak działają zbudowane modele oraz zastanowią się, do czego mogą być wykorzystane na co dzień.

16. Spotkanie z Archimedesem
Bohaterem tych zajęć będzie niezwykły Archimedes! Dzieci poznają jego postać i wynalazki, które konstruował. Będą miały również okazję zbudować „Śrubę Archimedesa” oraz sprawdzić jej działanie i zastosowanie.

17. Tajemnice morskich głębin
„Jakie zwierzęta można spotkać w morskich głębinach?”, „Czy konik może być morski?”, „Jak smakują wodorosty?” – na te zaskakujące pytania odpowiemy podczas prezentacji multimedialnej. W pracowni technicznej natomiast zbudujemy egzotyczne morskie zwierzęta.

 

Dla dzieci młodszych w wieku 6-7 lat dostępna jest osobna oferta. Zapraszamy do zapoznania się z tematami w zakładce Oferta dla 6- i 7- latków : www.multicentrum.muzeumczestochowa.pl/6-7-latki