Ważne komunikaty

 
 
Zapraszamy do Multicentrum dzieci, młodzież, rodziców oraz nauczycieli. Każdy znajdzie tu coś ciekawego dla siebie. » 2013-09-13
 
 
Warsztaty z Multisztuki pobudzają wyobraźnię oraz zdolności artystyczne uczestników. » 2013-09-12
 

Multicentrum / Archiwum

ŚLADAMI KRZYSZTOFA KOLUMBA

9–13 MARCA 2015

Multicentrum „ZODIAK” zorganizowało warsztaty edukacyjne, które przeniosły uczestników do świata Krzysztofa Kolumba. Młodzi podróżnicy żeglując po morzach i oceanach, odkryli nieznane lądy i poznali ich tubylczą ludność. Stworzyli swoje własne mapy w programie graficznym Corel Painter Essentials, na których wyznaczyli nowo odkryte obszary oraz szlaki swoich morskich podróży. W trakcie warsztatów technicznych sprawdzili jak wyglądały dawne statki oraz zbudowali replikę słynnego żaglowca „Santa Maria”.

      

    

   

ŚLADAMI INKÓW, CZYLI FERIE W AMERYCE POŁUDNIOWEJ

02 - 13 LUTY 2015

W trakcie tegorocznej akcji „Ferie w mieście” uczestnicy warsztatów w Multicentrum „ZODIAK” przenieśli się do Ameryki Południowej. Mieli okazję poznać rozmaite kraje, kulturę oraz mieszkańców tamtych terenów. W trakcie warsztatów odbyli niezwykłą podróż w poszukiwaniu różowych delfinów oraz rajskich ptaków. W rytmach samby zwiedzili kolorową Brazylię, odkrywając jej największe ciekawostki. Uczestnicy ferii w „ZODIAKU” przemierzyli Andy, gdzie poznali nie tylko sympatyczne alpaki, ale także niezwykłe dzieło polskiego inżyniera Ernesta Malinowskiego.

      

      

MIKOŁAJKI

1 - 5 GRUDNIA 2015 r.

Gdzie mieszka Św. Mikołaj?, Co jedzą renifery?, Gdzie leży Laponia?.
Na te i inne pytania szukaliśmy odpowiedzi podczas mikołajkowych warsztatów w Multicentrum „ZODIAK".
Mikołajki w Multicentrum były pełne niespodzianek, także każdy znalazł coś interesującego dla siebie. Uczestnicy zajęć wzieli udział w warsztatach ozdób świątecznych, w trakcie których każdy mógł wykonać pięknego renifera, wesołego mikołaja czy kolorową bombkę. Druga część zajęć przeniosła uczestników do fabryki zabawek, gdzie został zbudowany z klocków K’nex zaprzęg Św. Mikołaja pełen wymarzonych zabawek.
 

     

      

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

17 - 21 LISTOPADA 2014 r.

Światowy Dzień Pluszowego Misia był pełen niespodzianek!
Podczas zajęć każdy mógł zmienić się w swojego ulubionego, pluszowego bohatera bajek, wziąć udział w warsztatach plastycznych i technicznych oraz w ciekawych konkursach.
 

     

     

JURAJSKIE TAJEMNICE

12 - 14 LISTOPADA 2014 r.


Zajęcia obejmowały warsztaty plastyczne oraz techniczne. Podczas warsztatów uczestnicy na podstawie eksponatów wypożyczonych z Działu Przyrody Muzeum Częstochowskiego poznali jurajskie zwierzęta „zaklęte w kamienie”. Na warsztatach plastycznych projektowali w programach graficznych swoje własne pocztówki inspirowane krajobrazami i ciekawostkami Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. W trakcie zajęć technicznych uczestnicy przemierzyli szlak Orlich Gniazd, poznali poszczególne zamki oraz spróbowali swoich sił w roli budowniczych średniowiecznych warowni.

 

      

     

 

SPRZĄTANIE ŚWIATA 2014

WARSZTATY I AKCJA PLENEROWA

21.09 - 03.10.2014 r.

W tym roku po raz pierwszy Multicentrum „ZODIAK” przyłączyło się do akcji „Sprzątanie Świata” organizowanej przez Fundację Nasza Ziemia. Jednym z etapów naszych działań związanych ze „Sprzątaniem Świata” było zorganizowanie warsztatów edukacyjnych w Multicentrum „ZODIAK”. Na uczestników warsztatów czekały rozmaite gry ekologiczne, elektrownie wiatrowa i słoneczna oraz modele uruchamiane przy pomocy baterii słonecznych. Każdy mógł wyprodukować prąd za pomocą siły wiatru, energii słońca czy siły własnych rąk. Pozwoliło to w ciekawy i prosty sposób pokazać, jak ważne we współczesnym świecie są odnawialne źródła energii. Na warsztatach postaraliśmy się także zwrócić uwagę na to, że każdy z nas może zadbać o środowisko. W tym celu jednym z elementów zajęć były wesołe gry i zabawy związane z nauką segregowania śmieci oraz warsztaty propagujące akcję „Turysto! Szanuj środowisko”.
 

     

      

TYDZIEŃ ZIEMI

22 - 28 KWIETNIA 2014 r.

Światowy Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto, obchodzone od 1970 roku. Już 192 kraje przypominają, jak ważna jest nasza planeta...
W Multicentrum „Zodiak” Światowy Dzień Ziemi trwał cały tydzień, by każdy chętny mógł skorzystać z ekologicznych warsztatów. Tegoroczna kampania edukacyjna dedykowana była zmianom klimatu, dlatego na naszych warsztatach – wykorzystując elementy nauki przez zabawę – staraliśmy się zachęcić dzieci i młodzież do promowania proekologicznych postaw.
 

     

     

ŚWIATOWY DZIEŃ WODY

24 - 26 MARCA 2014 r.

Z okazji Światowego Dnia Wody Multicentrum „ZODIAK” zaprosiło dzieci i młodzież na ciekawe warsztaty edukacyjne. W trakcie ich trwania odpowiedzieliśmy sobie na pytania: Ile jest wody na świecie?, Gdzie znajdują się największe pokłady słodkiej wody?, Czy na Saharze naprawdę nie ma wody?
Na warsztatach graficznych powstały ciekawe prace plastyczne oraz maskotka Światowego Dnia Wody zachęcającą rówieśników do oszczędzania wody. W labolatorium Multicentrum uczestnicy poznali niektóre ciekawe właściwości wody oraz przeprowadzili niezwykłe doświadczenia z nią związane.

     

      

 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ SŁOŃCA

19 - 21 marca 2014 r.

19, 20 i 21 marca 2014 r. Multicentrum „ZODIAK” zaprosiło dzieci i młodzież na słoneczne warsztaty. Miały one zarówno charakter artystyczny jak i naukowo – techniczny, co pozwoliło połączyć elementy nauki z zabawą. Inspiracją do zajęć grafiki komputerowej był obraz „Impresja, wschód słońca”, będący dziełem słynnego malarza Claude’a Moneta. Natomiast druga część zajęć wprowadziła uczestników w świat energetyki słonecznej. W laboratorium Multicentrum uczestnicy poznali działanie kolektorów słonecznych a na warsztatach konstrukcyjnych sprawdzili jak działają i do czego służą baterie słoneczne.

     

 

FERIE 2014
20 - 31 styczeń 2014
"Wielka podróż do starożytności"

W trakcie tegorocznej akcji „Ferie w mieście” uczestnicy warsztatów w Multicentrum „ZODIAK” przenieśli się w czasy starożytnej Grecji. Mieli okazję poznać starożytną kulturę oraz niezwykłych wynalazców, których odkrycia towarzyszą nam każdego dnia. Starożytna Grecja kojarzy nam się także z opowieściami o antycznych bogach i herosach. W trakcie warsztatów zajrzeliśmy również na strony „Mitologii”, poznając dzieje jej bohaterów.
Warsztaty w „Zodiaku”, miały zarówno charakter artystyczny, jak i naukowo-techniczny. Na warsztatach technicznych, każdy z uczestników miał szansę poznać i zbudować jeden z wynalazków Archimedesa jak np. śruba, dźwignia czy wielokrążek oraz sprawdzić jego działanie i zastosowanie. Uczestnicy warsztatów zbudowali także statek Odyseusza, maszyny solarne oraz samoloty, które niczym skrzydła Dedala i Ikara pozwalają nam latać. Warsztaty naukowe przybliżyły młodym uczestnikom świat Posejdona – wyjaśniając zagadkę trzęsień ziemi oraz mit o Demeter i Korze, co pozwoliło na poznanie następstw ruchu obiegowego Ziemi. Równie interesujące były warsztaty plastyczne. Uczestnicy w trakcie ich trwania mogli zrobić swoje własne wazy greckie i ozdobić je techniką malarstwa czerwonofigurowego, która była stosowana w starożytności. Poznali grecką kulturę, zabytki oraz greckie mity tworząc ciekawe prace w programie graficznym Corel. W trakcie warsztatów pisania tuszem i ptasimi piórami poznali natomiast grecki alfabet.
Serdecznie zapraszamy za rok!!!


MIKOŁAJKI

5 - 6 grudnia 2013 r.

 

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
25-27 listopada 2013 r.
 

Nie każdy wie, że Pluszowy Miś w tym roku obchodził swoje 111. urodziny! Z tej okazji Multicentrum „ZODIAK” zaprosiło grupy zorganizowane oraz uczestników indywidualnych w wieku od 7 do 12 lat na ciekawe warsztaty. Światowy Dzień Pluszowego Misia był pełen niespodzianek! Podczas zajęć każdy z uczestników wykonał z filcu broszkę z ulubionym, pluszowym bohaterem bajek oraz wziął udział w warsztatach technicznych.

"JURAJSKIE TAJEMNICE"

13 - 15 listopada 2013 r.

W trakcie 3 dni listopada grupy zorganizowane oraz osoby indywidualne uczestniczyły w warsztatach pt.:"Jurajskie tajemnice”. W trakcie ich trwania uczestnicy zapoznali sie z  krainą skalistych wzgórz, jaskiń i urokliwych wąwozów. Sprawdzili także jak niezwykła i unikalna pod względem krajoznawczym, przyrodniczym czy historycznym jest na mapie Polski Wyżyna Krakowsko-Częstochowska.
Zajęcia obejmowały warsztaty plastyczne oraz naukowe. Podczas warsztatów plastycznych uczestnicy stworzyli prace inspirowane jurajskimi krajobrazami i ciekawostkami, natomiast w trakcie zajęć naukowych poznali jurajskie zwierzęta „zaklęte w kamień” oraz sprawdzili, z czego zbudowana jest nasza Wyżyna. Eksponaty do części naukowej zajęć pochodziły z Działu Przyrody Muzeum Częstochowskiego.
 
      
 
      
 

LATO w MULTICENTRUM, LIPIEC - SIERPIEŃ 2013

"Muzea pełne tajemnic"

 
W dniach 1 lipca 2013 r. – 28 sierpnia 2013 r. w Multicentrum „Zodiak”, odbywały się warsztaty edukacyjne pt.: „Muzea pełne tajemnic”, zorganizowane w ramach akcji: „Lato w mieście”. Obejmowały one następujące tematy zajęć:
1. Muzeum Historii Naturalnej w Londynie (01-03.07.13)
- Krótka lekcja prehistorii.
- Podróż do wnętrza Ziemi.
2. Park Etnograficzny w Tokarni (08-10.07.13)
- Etnograficzne ciekawostki.
- Woda czy wiatr.
3. Luwr (15-17.07.13)
- Niezwykłe spotkanie z Mona Lisą.
- Amfora, waza, kyliks czy hydria?
4. Muzeum Fryderyka Chopina (22-24.07.13)
- Fryderyk Chopin – poeta fortepianu.
- Muzyczny świat.
5. Muzeum techniki w Berlinie (29-31.07.13)
- W pracowni młodego modelarza.
- Rowerem, samochodem a może samolotem?
6. Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku (05-07.08.13)
- Niezwykli mieszkańcy morskich głębin.
- Podróż przez morza i oceany.
7. Muzeum Salvadora Dali w Hiszpanii (12-14.08.13)
- „Miękkie zegary” – co to takiego?
- Czas dawniej i dziś.
8. Muzeum Dobranocek w Rzeszowie (19-21.08.13)
- W świecie dobranocek.
- Bajkowe konstrukcje.
9. Muzeum Częstochowskie (26-28.08.13)
-Muzealne ciekawostki Częstochowy.
-Twister.
Jak co roku warsztaty letnie cieszyły sie dużym zainteresowaniem. Na następną ich edycję zapraszamy już za rok!
 
       
       
 

TYDZIEŃ ZIEMI 2013

22 - 26 kwietnia 2013

Jak co roku Multicentrum „ZODIAK” przyłącza się do obchodów Dnia Ziemi. W związku z tym, że 22 kwietnia z warsztatów mogłoby skorzystać niewiele osób, w „Zodiaku” organizujemy „Tydzień Ziemi”, który trwał w tym roku od 22 do 26 kwietnia. Tematem tegorocznych obchodów były: „Elektroodpady – proste zasady”. Celem akcji było natomiast zachęcenie społeczeństwa do segregacji, recyklingu i odzysku zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Tegoroczny Dzień Ziemi to także kampania edukacyjna, która miała pokazać zagrożenia, jakie niesie ze sobą nieumiejętna gospodarka elektrośmieciami, oraz wskazać miejsca odbioru i sposoby przetworzenia urządzeń elektrycznych i elektronicznych.

 

ŚWIATOWY DZIEŃ WODY

22 i 25 marca 2013 r.


Po raz pierwszy „Zodiak” przyłączył się do obchodów Światowego Dnia Wody, który organizowany jest od 1993 roku. Dla uczestników przygotowaliśmy ciekawy program edukacyjny, który jak zawsze łączyły w sobie naukę z zabawą. Na warsztatach naukowych uczestnicy próbowali odpowiedzieć sobie na pytania: Ile jest wody na świecie?, Gdzie znajdują się największe pokłady słodkiej wody?, Czy na Saharze naprawdę nie ma wody? Na zajęciach graficznych stworzyli natomiast ulotkę reklamową zachęcającą rówieśników do oszczędzania wody a w naszym laboratorium poznali niektóre ciekawe właściwości wody oraz przeprowadzili niezwykłe doświadczenia z nią związane.
 
       
 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ SŁOŃCA
18 - 19 marca 2013 r.


Z inicjatywy NASA i Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA 18 marca został ogłoszony Międzynarodowym Dniem Słońca. Jest on obchodzony również w Polsce dlatego także Multicentrum przyłączyło się do poszerzenia wiedzy o Słońcu i jego wpływach na Ziemię. Na warsztatach 18 i 19 marca uczestnicy zajęć zastanowili się nad tym, czy możliwe byłoby życie na Ziemi bez promieni słonecznych oraz dowiedzieli się, jak na przestrzeni lat człowiek wykorzystywał Słońce. Sprawdzili również, jak działają baterie i kolektory słoneczne oraz spróbowali swoich sił przy budowie zegara słonecznego.
 

FERIE ŚLADAMI KRZYSZTOFA KOLUMBA

11 - 22 LUTY 2013 r.

 
W trakcie tegorocznych ferii uczestnicy naszych warsztatów wyruszyli w podróż „Śladami Krzysztofa Kolumba”. Zajęcia prowadzone były w blokach dwugodzinnych, łączących elementy nauki z zabawą, zatem na nudę nie było miejsca. W dniach 11-22 lutego młodzi podróżnicy przenieśli się do świata Krzysztofa Kolumba i wraz z nim odkryli nieznane lądy, poznali nowe kontynenty, egzotycznych przedstawicieli flory i fauny oraz tubylczą ludność nowoodkrytych obszarów. Żeglując po morzach i oceanach czytali mapy, wiązali węzły żeglarskie oraz opanowali niezbędną w takich warunkach obsługę kompasu. Mieli także okazję zbudować łódź, oraz poznać niezwykłe prawa, dzięki którym statki unoszą się na wodzie. Zwieńczeniem ferii w Zodiaku było napisanie pamiętnika z podróży, wzbogaconego w niezwykłe ilustracje tworzone przez uczestników w dostępnych programach graficznych.
Nasze warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem. W ciągu 10 dni warsztatów zorganizowaliśmy w Multicentrum 76 lekcji, w których uczestniczyły 262 osoby.
 
               

WARSZTATY MIKOŁAJKOWE

6 GRUDNIA 2012 r.

 
Tegorocze Mikołajki w Multicentrum „ZODIAK” były pełne niespodzianek. W trakcie zajęć każdy miał okazję zaprojektować i napisać swój list do Świętego Mikołaja oraz wziąć udział w warsztatach plastycznych, podczas których każdy zrobił ozdoby choinkowe. Ciekawe były również warsztaty techniczne, w trakcie których uczestnicy z klocków K’nex budowali niezwykły zaprzęg Świętego Mikołaja.
 Plan warsztatów:
09.00 – 10.30 I grupa zorganizowana
11.30 – 13.00 II grupa zorganizowana
14.00 – 15.00 uczestnicy indywidualni
 
           
 

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
23 LISTOPADA 2012 r.

 
Pluszowy Miś w tym roku obchodził swoje 110. urodziny! Z tej okazji Multicentrum „ZODIAK” zaprasiło na zajęcia grupy zorganizowane oraz uczestników indywidualnych w wieku od 7 do 9 lat na ciekawe warsztaty.Plan warsztatów:
9.00–10.30 I grupa zorganizowana
11.30–13.00 II grupa zorganizowana
14.00–15.00 uczestnicy indywidualniŚwiatowy Dzień Pluszowego Misia był pełen niespodzianek!
Podczas zajęć każdy mógł zmienić się w swojego ulubionego, pluszowego bohatera bajek, wziąć udział w warsztatach plastycznych i technicznych oraz w ciekawych konkursach.
 
              
 

LATO W MULTICENTRUM, LIPIEC-SIERPIEŃ 2012
 

 
 
Od 2 lipca do 29 sierpnia 2012 r. Multicentrum "ZODIAK" kolejny raz wzięło udział w akcji "Lato w mieście". Tegoroczne wakacje upłyneły nam pod znakiem "Podróży tęczowym szlakiem".W zajęciach brały udział zarówno osoby indywidualne jak i grupy zorganizowane. Warsztaty odbywały się dwa razy dziennie, od poniedziałku do środy przez 9 tygodni. Co tydzień szlak wakacyjnej podróży zmieniał swój kolor a co za tym idzie zmieniały się także zajęcia. Uczestnicy lata w mieście w Multicentrum mogli skorzystać ze wszystkich programów, stanowisk i sprzętów dostępnych w Multicentrum.
 
           
           

 

DZIEŃ DZIECKA, 1 CZERWCA 2012

 
 
1 czerwca Multicentrum „ZODIAK” zorganizowało dla dzieci i młodzieży warsztaty z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka. W warsztatach wzieły udział osoby od 7 do 16 roku życia.Harmonogram warsztatów:
08.00 – 10.00 I grupa zorganizowana
11.00 – 13.00 II grupa zorganizowana
14.00 – 15.00 grupa indywidualna
  

ŚWIATOWY DZIEŃ RÓŻNORODNOŚCI BIOLOGICZNEJ I EUROPEJSKI DZIEŃ PARKÓW NARODOWYCH

 W Multicentrum odbyły się majowe warsztaty z  okazji obchodów Europejskiego Dnia Parków Narodowych oraz Światowego Dnia Różnorodności Biologicznej. Podczas zajęć staraliśmy się przybliżyć tak często pojawiające się we współczesnym świecie zagadnienia ochrony różnorodności biologicznej oraz zapoznaliśmy uczestników z formami ochrony przyrody oraz Parkami Narodowymi w Polsce.


Światowy Dzień Różnorodności Biologicznej
22 maja 2012 r.

W odpowiedzi na kampanię Unii Europejskiej „Różnorodność biologiczna – do niej należymy, od niej zależymy” i obchody Światowego Dnia Różnorodności Biologicznej, 22 maja 2011 r. zorganizowane były zajęcia edukacyjne w Multicentrum „ZODIAK”. Ich głównym celem było przedstawienie dzieciom i młodzieży problematyki utraty różnorodności biologicznej i pokazanie jej następstw w naszym codziennym życiu.
 

Europejski Dzień Parków Narodowych
24 maja 2012 r.

Z okazji obchodów Europejskiego Dnia Parków Narodowych przybliżyliśmy dzieciom i młodzieży ideę ochrony przyrody w Polsce, jej formy, oraz zapoznaliśmy najmłodszych z Parkami Narodowymi w Polsce. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem. Na kolejną, już 3 edycję zapraszamy w przyszłym roku.
 

TYDZIEŃ ZIEMI, 23 - 27 KWIETNIA 2012

 
W dniach 23 – 17 kwietnia 2012 r. Multicentrum „Zodiak” wzięło udział w obchodach Dnia Ziemi. W związku z tym, że tegoroczny temat obchodów: „Dobra energia dla wszystkich” był zbyt szeroki by zamknąć go w 24 h dnia postanowiliśmy wydłużyć warsztaty na cały tydzień. Podczas zajęć zadbaliśmy o szeroko rozumianą edukację ekologiczną naszych uczestników. Staraliśmy się także przybliżyć tak często pojawiające się we współczesnym świecie zagadnienia zrównoważonego wykorzystania zasobów energii tradycyjnej, energii odnawialnej oraz czystych technologii.
Dla uczestników przygotowany był szereg atrakcji w postaci laboratorium słonecznego, kolektora słonecznego czy elektrowni wiatrowej. Dodatkowo teoretyczną część zajęć urozmaicały wirtualne ćwiczenia, gry oraz warsztaty plastyczne. Każdy z uczestników miał również możliwość zbudowania własnej konstrukcji z klocków K'next oraz uruchomienia jej przy pomocy baterii słonecznej, siły wody czy wiatru.
        
          
 

„Ferie w Kraju Kwitnącej Wiśni”
w Multicentrum „ZODIAK"”

 

W dniach 30.01 - 10.02.2012 r. Multicentrum „ZODIAK” zorganizowało warsztaty pt.: „Ferie w Kraju Kwitnącej Wiśni”. Pomimo trzaskającego za oknami mrozu zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem. Wzięły w nich udział grupy jak i osoby indywidualne od 7 do 16 roku życia. Uczestnicy „Ferii w Kraju Kwitnącej Wiśni” wzięli udział w następujących warsztatach:

„Japońskie ciekawostki”
Dlaczego Japonia to Kraj Kwitnącej Wiśni?, Jak zrobić smoka z origami?, Czy japoński żuraw szczęścia lata?, Jak pielęgnować drzewka bonsai?
Na te i inne pytania odpowiemy podczas poniedziałkowych warsztatów.„Świat widziany z perspektywy wulkanicznego wierzchołka”
Uczestnicy wtorkowych zajęć dowiedzą się, jak powstała Japonia oraz będą mieli okazję zajrzeć do wnętrza wulkanu i wywołać małą erupcję. Po slajdowsku każdy będzie mógł namalować swój własny obraz w japońskim stylu Suibokuga.„Podbój kosmosu z japońską technologią”
Młodzi astronomowie odbędą multimedialną podróż po japońskich obserwatoriach astronomicznych oraz spróbują swoich sił przy obsłudze teleskopu. Podczas zajęć każdy będzie miał również okazję stworzyć malarską wariację na temat kosmosu oraz zbudować swój własny kosmiczny pojazd.„Kolorowy świat japońskich ulic”
Podczas wirtualnej wycieczki uczestnicy warsztatów poznają niezwykłe zakątki Kraju Kwitnącej Wiśni, oraz spróbują własnych sił jako architekci. Młodzi twórcy do dyspozycji będą mieć także elektroniczne pędzle i małe studio nagrań, dzięki którym każdy będzie miał szansę stworzyć spot reklamujący Japonię.„Świat robotów czyli podróż do przyszłości”
Podczas zajęć przeniesiemy się do świata zdominowanego przez roboty. Poznamy dzieła japońskich inżynierów i spróbujemy sił podczas projektowania i budowy własnych innowacyjnych konstrukcji.fot. http://www.publicdomainpictures.net/view-image.php?image=625&picture=sakura">Sakura</a> przez Petr Kratochvil
 
               
 

EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA, 10 WRZEŚNIA 2011

 
„Kamienie milowe”
10 września Multicentrum „ZODIAK” wzięło udział w obchodach Europejskich Dni Dziedzictwa. Tegorocznym tematem przewodnim były „Kamienie milowe”, dzięki czemu uczestnicy warsztatów mogli poznać historię naszego regionu oraz jego bogactwo kulturowe. Mieli także możliwość poznania sylwetek wybitnych częstochowian, którzy swoją twórczością przyczynili się do promocji naszego miasta.
Uczestnicy EDD wzięli udział w następujących warsztatach edukacyjnych:„Dziedzictwo kulturowe, historyczne i naukowe regionu częstochowskiego” - slajdowisko oraz warsztaty plastyczne, podczas których uczestnicy w programach graficznych w formie kolażu fotograficznego będą tworzyć pocztówkę oraz plakat obrazujący dziedzictwo regionu częstochowskiego.
„Budujemy historię” - slajdowisko oraz warsztaty młodego technika, podczas których uczestnicy z klocków K'next będą budować obiekty historyczne naszego regionu.
„Częstochowa z muzyką w tle” - zajęcia muzyczne podczas, których uczestnicy nagrywają spot reklamujący miasto.
„Z nami po Częstochowie” - warsztaty, podczas których tworzymy multimedialny przewodnik turystyczny po ciekawych miejscach w regionie.
„Częstochowskie kluby sportowe dla Częstochowy” (AZS, Włókniarz, Raków). Zajęcia plastyczne - projekt maskotki klubowej oraz nagrywanie utworu przewodniego na mecz.
„Częstochowa wybitna” - czyli czym rozsławili miasto częstochowianie. Prelekcja i warsztaty plastyczne w oparciu o twórczość Stefana Gierowskiego. 
 

LATO W MULTICENTRUM, LIPIEC-SIERPIEŃ 2011

 
Od 1 lipca do 31 sierpnia 2011 r. w Multicentrum „ZODIAK” prowadzone były warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży w ramach akcji „Lato w mieście”. W tym roku tematem przewodnim była Wyżyna Krakowsko-Częstochowska, stąd wakacje upłynęły nam pod hasłem: „Jurajskim szlakiem”.
Zajęcia w „Zodiaku” odbywały się od poniedziałku do środy dla trzech grup wiekowych.
Poniedziałek – 9.00-11.00 (7-9 lat) i 12.00-14.00 (10-13 lat)
Wtorek - 9.00-11.00 (10- 13 lat) i 12.00-14.00 (14-16 lat)
Środa – 9.00-11.00 (14-16 lat) i 12.00-14.00 (7-9 lat)
Największym zainteresowaniem cieszyła się grupa najmłodsza, jednak także młodzież brała udział w wakacyjnych warsztatach. Uczestnicy podczas zajęć mieli okazję poznać nie tylko historię i zabytki swojego regionu ale także wzięli udział w interesujących warsztatach dotyczących pochodzenia Jury, jej flory, fauny oraz klimatu. Dzięki wakacyjnym warsztatom każdy uczestnik zajęć potrafi rozpoznać charakterystyczne okazy roślin i zwierząt oraz nie zgubi się na Jurze bo takie przedmioty jak mapa czy kompas już nie są mu obce. Eksponaty wypożyczone z Działu Przyrody Muzeum Częstochowskiego, przyczyniły się natomiast do tego, że znaleziony na jurajskiej wycieczce amonit czy belemnit, nikogo już nie zaskoczy swoim wyglądem.
 
                
 

MULTIKULTUROWY DZIEŃ DZIECKA,

1 czerwca 2011

 
Międzynarodowy Dzień Dziecka stał się pretekstem do poruszenia w Multicentrum „ZODIAK” tematów związanych z prawami dziecka, sytuacją dzieci w różnych regionach świata, porozmawianiu o różnicach rasowych, wyznaniowych i kulturowych oraz o tolerancji. Uczestnicy brali udział w następujących warsztatach:- pogadanka na temat konwencji praw dziecka, różnic rasowo–kulturowych, uzupełniona quizem: szukanie różnic: „Chłopiec na targu w Maroko” , gra w memorki: „Dzieci Afryki”, puzzle: „Wietnamskie dzieci” oraz rozmowa na temat historii Dnia Dziecka w różnych krajach świata na przykładzie: Japonii, Turcji, Francji i Paragwaju
- pokaz slajdów ze zdjęciami dzieci z różnych zakątków świata
- zajęcia plastyczne, na których dzieci wykonają kolaż fotograficzny złożony ze zdjęć dzieci z różnych części świata
- zajęcia na klockach K'next: „Budujemy plac zabaw” , podczas których uczestnicy zbudują karuzelę i huśtawki
- na zakończenie zajęć dzieci wspólnie namalują wielki kolorowy baner i zmierzą się z grą „Twister”
           
 

ŚWIATOWY DZIEŃ RÓŻNORODNOŚCI BIOLOGICZNEJ,  23 MAJ 2011

 
 
W odpowiedzi na obchody Światowego Dnia Różnorodności Biologicznej zorganizowaliśmy 23 maja 2011 r. zajęcia edukacyjne w Multicentrum „ZODIAK”. Ich głównym celem było przedstawienie dzieciom i młodzieży problematyki utraty różnorodności biologicznej i pokazanie jej następstw w naszym codziennym życiu. 

EUROPEJSKI DZIEŃ PARKÓW NARODOWYCH,

24 MAJ 2011


Z okazji obchodów Europejskiego Dnia Parków Narodowych zorganizowaliśmy dla dzieci i młodzieży warsztaty ekologiczne. W czasie ich trwania staraliśmy się przybliżyć uczestnikom ideę ochrony przyrody, jej formy oraz zapoznać najmłodszych z Parkami Narodowymi w Polsce.
 

NOC MUZEÓW, 14 MAJ 2011

 
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Częstochowian Muzeum Częstochowskie w Noc Muzeów postanowiło udostępnić „ZODIAKA” dla zwiedzających. Z racji tego, że mieszkańcy naszego miasta mieli okazję obejrzeć obiekt dosyć dawno, bo za czasów gdy mieściło się w nim Obserwatorium Astronomiczne, zainteresowanie naszą placówką edukacyjną było ogromne!               
 
                                              

TYDZIEŃ ZIEMI, 14-20 KWIETNIA 2011

 
 
Od 14 do 20 kwietnia 2011 r. w Multicentrum „ZODIAK” organizowane były obchody Dnia Ziemi. Z racji tego, że temat ochrony środowiska jest pojęciem bardzo szerokim, warsztaty prowadzone były przez cały tydzień:
14.04.2011 r. Czwartek, „Drugie oblicze śmieci”
15.04.2011 r. Piątek, „Ekologia na sznurku”
18.04.2011 r. Poniedziałek, „Dlaczego Dzień Ziemi?”
19.04.2011 r. Wtorek, „Segregacja śmieci na wesoło”
20.04.2011 r. Środa, „Las całkiem blisko nas”Dostępny w Multicentrum sprzęt pozwolił by, każdy na zajęciach znalazł coś dla siebie. Dla tych zainteresowanych chemią przygotowaliśmy doświadczenie o wpływie wysypiska śmieci na środowisko. Uczestnicy ze smykałką techniczną sprawdzali jak ograniczyć emisję dwutlenku węgla stosując do przeróżnych maszyn zbudowanych przez siebie baterie słoneczne. Na fanów internetu czekała wirtualna segregacja śmieci, natomiast Ci, którzy bez reszty oddani są sprawą naukowym rozgryzali działanie maszyn do energii odnawialnej. 
 
                  

 
LATO W MULTICENTRUM, LIPIEC-SIERPIEŃ 2010
„W osiem tygodni dookoła świata”

Pierwsze wakacje w Multicentrum „ZODIAK” była to wędrówka po wszystkich kontynentach. Uczestnicy w trakcie ich trwania odbyli podróż dookoła świata, przez piękną Europę i Azję, zagadkową Amerykę i Australię, dziką Afrykę oraz zimową Antarktydę. W trakcie ich trwania poznali przeróżne zakątki, kulturę, zabytki i obyczaje a także różnorodne warunki środowiskowe.